Cestopisné filmy

Biele leto na Denali

2009

Film o slovenskej expedícii na najvyšší vrchol severnej Ameriky. Dĺžka: 25 min.

Nachádza sa v pohori Alaska Range a je vysoký 6194 m/m. Denali je pôvodný názov a znamená "Veľký", neskôr bol premenovaný na Mount McKinley. Denali je najsevernejšia šesť tisícovka na zemi a je vzdialená od polárneho kruhu len necelých 300 km. Táto poloha spôsobuje, že Denali sa vyznačuje extrémne chladným počasím, najnižšia nameraná teplota bola mínus 73 stupňov Celzia. Počas krátkeho leta sa zmierňujú denné mínusové teploty, ale v noci aj tak teplota klesá pod mínus dvadsať až mínus tridsať stupňov Celzia. Priaznivé podmienky na výstup sú začiatkom leta od konca mája do začiatku júla. V tomto období je už menej nového snehu a pritom povrch ľadovca je dobre prechodný a dostatočne bezpečný.

„Sto metrov pod vrcholom, po desiatich hodinách zápasu s vetrom a zimou sme sa otočili. Bez dosiahnutia vrcholu, bez jedinečných záberov, bez podania ruky a vrcholového objatia. S túžbou bezpečného návratu dole. Denali tu stojí a bude tu stáť ešte veľmi dlho. Len tí ktorí sa stihli otočiť včas budú mať šancu opäť bojovať o jeho priazeň, aby raz mohli zastať až na jeho vrchole.“

Aljaška je najväčším, v poradí 49-tym, štátom Spojených štátov amerických. Hlavné mesto Aljašky je Juneau. Spojené štáty kúpili Aljašku od cárskeho Ruska 18. októbra 1867 za 7,2 miliónov vtedajších amerických dolárov. Zlatá horúčka v deväťdesiatych rokoch 19. storočia pritiahla na Aljašku a do neďalekého Yukonu tisíce zlatokopov a iných usadlíkov. Aljaška je známa nielen panenskou prírodou, ale aj ohromným bohatstvom nerastných surovín, najmä ropy a zemného plynu. Aljašský ropovod, ktorý dokončili v roku 1977, pretína Aljašku zo severu na juh. V roku 1964 postihlo Aljašku na Veľký piatok zemetrasenie (tiež nazývané „Veľké aljašské zemetrasenie“) a niekoľko dedín bolo zrovnaných so zemou.

Réžia, scenár a texty: Stano Manca a Vlado Dudlák, kamera: Stano Manca a Vlado Dudlák, komentár číta: Vlado Dudlák, Zvuk: Vlado Dudlák, strih a výroba: Laco Gažo, dĺžka: 25 min, jazyk: slovenský a anglický, zvuk: stereo, formát: 16:9

Viac informácii Menej informácii

Život nad Tigrím hniezdom

2010

Dokumentárny film o krásach, histórii, súčasnosti a životných hodnotách v malom himalájskom kráľovstve Bhután. Dĺžka: 25 min.

Bhutan je posledné himalájske kráľovstvo. Neznáma krajina, ktorá bola dlhé obdobie v izolácii a len v posledných rokoch sa otvára svetu. Vplyvom tejto izolácie si zachovala svoju jedinečnú tvár a harmóniu bytia v neporušenej prírode. Súčasný kráľhľadá pre svoju krajinu cestu vyváženého prepojenia materiálneho a duchovného života. Snaží sa o to, aby si kráľovstvo zachovalo svoje tradičné hodnoty a nepodľahlo hmotnému šialenstvu súčasnej západnej civilizácie. Putovanie po krajine, v ktorej je najdôležitejšie šťastie jeho ľudí, rozvíjanie kultúrnych tradícií a trvale udržateľný rozvoj zo zachovaním čistej prírody. Bhutan je krajinou šťastia. Tak ako lukostreľba je povzbudením ducha, tak meradlom kvality života a vyspelosti krajiny je spokojnosť ľudí a ich pocity šťastia.

Réžia, kamera,text: Stano Manca, strih: Laco Gažo, zvuk: Norbert Bóka, nahovoril: Ivan Laca

Vyrobilo 3S Video, DVD 16:9, PAL stereo, 25 min. /jazyk slovenský, copyright (C) 2010

Viac informácii Menej informácii

Neveľký ostrov veľkých záujmov

2011

Dokumentárny film o histórii a súčasnosti Kuby. Dĺžka: 26 min.

Keď sa povie Kuba, každý si predstaví najväčší ostrov v Karibskom v mori s tropickým podnebím a rozprávkovou prírodou, ktorý lemujú biele pláže. Keď sa však o Kube začne diskutovať, tak sú z toho nekonečné hádky: jedni ju ospevujú pre jej nenáhlivé tempo a život s úsmevom a hudbou, iní zatracujú pre nesmiernu chudobu popri bohatstve mocných a ich podivné hry. Ale keď budete Kube len tak načúvať, budete počuť jej bezstarostnosť až oddanosť, ale zároveň aj jej náboj a zvodnosť vo flirte salsy. Ľahký príbeh o putovaní naprieč Kubou nielen z pohľadu najznámejších miest ale aj v priereze jej novodobej histórie: od jej objavenia, cez kolonializmus, amerikanizmus, komunizmus až po jej súčasnosť.

Komentár nahovoril: Samo Trnka, strih: Laco Gažo, výber hudby: Vlado Dudlák, zvuk: Lukáš Kodoň, jazyková redakcia: Samo Trnka, scenár, kamera, text, réžia: Stano Manca, (cc) 2011, DVD/PAL/stereo/26 minút/jazyk slovenský

Viac informácii Menej informácii

Od Pichiho na Aconcaguu

2013

Dokumentárny film o slovensko-českej expedícii na najvyšší vrchol južnej Ameriky, Aconcagua je najvyššia hora Severnej a Južnej Ameriky. Dĺžka: 29min.

Svojou nadmorskou výškou 6962 metrov, nenáročnou výstupovou cestou, dobrou infraštruktúrou a argentínskou pohostinnosťou každoročne láka stovky turistov a viaceré expedície z celého sveta. Niektorí členovia naśej expedície sem zavítali už po druhýkrát. , pretože sa im prvýkrát nepodarilo vystúpiť na vrchol, ale zároveň chceli navštíviť dobrých priateľov v Argentíne. Pohostinnosť Pichiho, Natali, Cézara a mnohých ďalších zjemnili náročnosť výstupu. Film veselo rozpráva ľahký príbeh tejto česko-slovenskej expedície z výstupu a zachytáva príjemné a veselé stretnutia s domácimi.

Komentár nahovoril: Samo Trnka, Strih: Laco Gažo, zvuk: Norbert Bóka, jazyková redakcia: Samo Trnka, scénar, kamera, text, výber hudby, réžia: Stano Manca, (cc) 2012, DVD/PAL/stereo/29 minút/jazyk slovenský

Viac informácii Menej informácii

Keď sa povie pura vida
Na streche revolúcie
Panamský prieplav

2014

Tri filmy o troch susedných krajinách strednej Ameriky - Nikaraguy, Kostariky a Panamy. Dĺžka: 19min, 24min a 9min.

Sprievodcami po týchto krajinách boli bývalí študenti z Nikaraguy a Kostariky, ktorí študovali v osemdesiatych rokoch v Československu. Tieto susedné krajiny prešli v novodobých dejinách rozdielnym vývojom. Kostarika, označovaná ako stredoamerické Švajčiarsko alebo tiež záhrada sveta, sa po zbavení syndrómu banánovej republiky stala najvyspelejšou krajinou v regióne, dosiahla najvyššiu životnú úroveň, systematicky chráni životné prostredie a ekonomika dosahuje dobré výsledky. V roku 2013 získala hodnotenie krajiny s najvyšším indexom šťastia. Na rozdiel od Kostariky, Nikaraguu postihli viaceré nešťastia, ktoré ovplyvnili jej vývoj. Ničivé zemetrasenie a hurikány alebo spoločenské pohromy vo forme občianskych nepokojov a vojen hlboko zasiahli do jej života. História Panamy je spätá s kanálom, ktorý prepája Atlantický oceán s Tichým oceánom. Tento zhruba osemdesiat kilometrov dlhý umelý kanál ušetrí lodiam trinásťkilometrovú plavby okolo celej Južnej Ameriky. V hlavnom meste je cítiť rozpory a protikladov, bohatstva a chudoby, rozvoja a devastácie, ktoré sú spôsobené silným vplyvom prieplavu.

Komentár nahovoril: Samo Trnka, strih: Laco Gažo, zvuk: Norbert Bóka, jazyková redakcia: Samo Trnka, kamera: Stano Manca, scenár, text, výber hudby, réžia: Stano Manca, (cc) 2014

Viac informácii Menej informácii

Inkovia - deti Slnka

2014

Dokumentárny film o histórii Inkov, o ich živote, hodnotách a odkaze pre súčasnú generáciu. Dĺžka: 29 min.

Pred príchodom Európanov sa na území dnešného Peru rozprestierala obrovská ríša Inkov. Je opradená legendami a mnohé si protirečia. Jedni tvrdia, že to bol raj na zemi, iní hovoria o krajine krvilačných barbarov a pohanských satanášov. Ako to bolo naozaj? Nevieme. Chýbajú nám písomné pramene, a tak si môžeme myslieť vlastne hocičo. Faktom je, že Inkská ríša nám zanechala množstvo fascinujúceho kultúrneho dedičstva. Niektoré časti tohto dedičstva nám predstavuje tento film a rozpráva príbeh o Inkoch.

Komentár nahovoril: Samo Trnka, Strih: Laco Gažo, Zvuk: Norbert Bóka, Jazyková redakcia: Samo Trnka, Kamera: Stano Manca, Natália Jankovičová, Scenár, text, výber hudby, Réžia: Stano Manca, DVD/PAL/stereo/29 min/jazyk slovenský, (cc) 2014

Viac informácii Menej informácii

Verejné premietania cestopisných filmov: